top of page
can-animals-actually-predict-earthquakes-1675791964093.jpeg

6 Şubat depremlerinin ardından, dünyada da eşine az rastlanan çok kıymetli bir pratiği el birliğiyle kurduk: Türkiye’de ilk kez, hem de böylesine geniş kesimleri etkileyen bir afette hayvanları kurtarma çalışmaları başladı! Ve 50 günü aşkın bir süredir kitlesel ölçekte, planlı ve koordine biçimde ilerliyor. Bunca acının ortasında bunu söylemek zor, ama yine de, çok mutluyuz. Depremin yıkıcı boyutu ve yaşanan aksaklıklara ragmen, 6 Şubat sabahı, depremin hemen ardından başlattığımız Dört Ayaklı Şehir | Afet Koordinasyonu sayesinde, yüzlerce hayvanı kurtarabildik.

 

Bunu başarabilmemizi, yatay işbirlikleri ağlarıyla çalışabilmeye ve koordinasyona borçluyuz: 3 aşamada organize oluyoruz: Kurtarma-Rehabilitasyon-Yeniden Yuvalandırma. Merkezinde veteriner hekimler ve gezici sağlık ekiplerinin yer aldığı, ihtiyaç malzemesi tedariki süreçlerinde işbölümleriyle ilerleyen bir ağ haritasıyla çalışıyoruz. Akredite hayvan kurtarma ekiplerimiz enkazdan çıkardıkları hayvanları sahadaki veterinerlerimize ve gönüllülerimize iletiyorlar. Yaralı ve tedaviye ihtiyacı olan hayvanları gönüllü veterinerlere ulaştırıyoruz. Tedavisi bitenleri de yeniden yuvalandırıyoruz. 

Enkazdan Hayata çalışmamız iyileşen, taburcu olarak yuvalandırdığımız hayvanlarımızla devam ediyor. Çalışmalarımızdan bazılarını takip etmek için aşağıdaki albüme göz atabilirsiniz.

bottom of page